

Okénko pro rozhodčí (a neznalé diváky)
V poslední době mám pocit, že diváci znají pravidla basketbalu lépe, než kdokoli jiný. Jasně, že tomu tak není, ale český člověk už je takový. Do všeho kecá, ve všem se vyzná, všemu rozumí. Ale někdy mi připadá, že páni rozhodčí opravdu neznají, nebo nechtějí znát ... Doufám, že nikoho neurazím, když zveřejním pár na tribuně nejvíce diskutovaných pravidel a prohřešků.
Ještě než začnu, chci se omluvit všem, koho by se mé komentáře mohly dotknout. Nejsou myšlené ve zlém, spíš mají oživit suché body oficiálních pravidel. A pokud by se přece jen někdo urazil, může se přijít podívat na některý z nejbližších zápasů našich družstev a osobně si to se mnou vyřídit (jejda, doufám, že nebudou plné tribuny)...
Čl. 1 Definice
1.1 Basketbalové utkání
Basketbal hrají dvě družstva o pěti hráčích. Cílem každého družstva je hodit míč do soupeřova koše a zabránit soupeři, aby získal míč pod kontrolu nebo dosáhl koše.
Utkání je řízeno rozhodčími, rozhodčími u stolku a komisařem, pokud je přítomen.
Komentář: nikde se nepíše, že by rozhodčí byl součástí jednoho z družstev, měl by tudíž být nestranný a spravedlivý ( a když už, tak by si měl uvědomit, že letos pánové nastupují v oranžových dresech - barvách SK UP - a pískat podle toho).
Čl. 36 Nesportovní chyba
Pokud bránící hráč ve snaze zabránit rychlému protiútoku způsobí kontakt s útočníkem ze zadu nebo z boku, a jestliže mezi útočícím hráčem a košem není žádný další obránce, pak takový kontakt musí být posouzen jako nesportovní chyba.
Komentář: tento článek je asi pro určitou část lidí neviditelný, nebo ho ve vydání pravidel pro rozhodčí zapomněli vytisknout. Ještě jsem neviděl, že by ho rozhodčí dodržovali!!! Alespoň ne v náš prospěch. Objasnění pravidla pro méně chápavé - jestliže hráčka utíká s míčem směrem na soupeřův koš (samozřejmě dribluje), před sebou nemá žádného obránce, a soupeřka ji zezadu, nebo z boku doběhne a fauluje (zepředu ji faulovat nemůže, protože jsme si řekli, že hráčka přece běží sama na koš a soupeřka nemá raketový pohon, aby ji předběhla) je to NESPORTOVNÍ CHYBA! Tzn. rozhodčí zapíská, zvedne ruce nad hlavu a uchopí zápěstí jedné ruky dlaní druhé ruky. Faulovaný hráč hází 2-3 trestné hody a ještě rozehrává z autu na polovině. Teď už to snad pochopil úplně každý...nebo ne?
A následují další ...
5.2 Jestliže je hráč zraněn a míč je živý, počkají rozhodčí se zapískáním, dokud akce není ukončena, tj. dokud družstvo, které má míč pod kontrolou, nehodí na koš, neztratí kontrolu nad míčem, nevezme míč ze hry nebo dokud se míč nestane mrtvým. V zájmu ochrany zraněného hráče však mohou rozhodčí zastavit hru okamžitě.
Komentář: někdy opravdu těžké rozhodnutí - přerušit, či nepřerušit
17.3.1 Hráč, který má vhazovat, nesmí:
Vyčerpat více než pět (5) vteřin k odhození míče.
Komentář: pět vtěřin je to samé, jako napočítat do pěti. Ne do deseti až dvaceti...
23.2.1 Míč jde do zámezí vinou hráče, který se jej dotkl poslední předtím, než se dostal do zámezí, dokonce i v případě, že se dotkne něčeho jiného než hráče.
Komentář: V každé větší vesnici je prodejna brýlí, tzv. optika. Pozná se podle toho, že za výlohou mají vystavené brýle (dvě sklíčka vsazená do drátku, opatřená držátky za uši...). Uvnitř mají brýle na prodej. Brýle běžně slouží k eliminaci vad zraku, prodavačky většinou nekoušou a dokonce někdy umí i poradit. Abych nezapomněl důležité je (mimo nákupu brýlí), že vhazuje vždy druhé družstvo, než které aut způsobilo.
26.1.1 Hráč nesmí zůstat déle než tři (3) za sebou jdoucí vteřiny v soupeřově vymezeném území, má-li jeho družstvo živý míč pod kontrolou v přední časti hřiště a čas běží.
Komentář: Tři vteřiny jsou jedna plus jedna plus jedna. Ne méně, ani více. A pravidlo 3 může porušit kterákoliv hráčka, i ta s pěkným obličejem, nebo velkým poprsím. A to, co nosí rozhodčí na krku je píšťalka, do té se občas fouká.
28.2.1 Získá-li hráč kontrolu živého míče v zadní části hřiště, musí jeho družstvo během osmi (8) vteřin zahrát míč do své přední části hřiště.
Komentář: Platí to samé, co u pravidla 5 vteřin..., jen se napočítá o tři víc.
33.12 Nedovolené bránění zezadu
Nedovolené bránění zezadu je osobní dotyk se soupeřem obránce, který je za soupeřem. Pouhá skutečnost, že se obránce pokouší hrát míčem, ho neopravňuje k dotyku se soupeřem zezadu.
33.13 Držení
Držení je nedovolený osobní dotyk se soupeřem, jímž je mu bráněno ve volném pohybu po hřišti. Tento dotyk (držení) se může dít jakoukoli částí těla.
33.14 Strkání
Strkání je osobní dotyk s jakoukoli částí těla, který nastává, když hráč násilně pohybuje nebo se pokouší pohnout soupeřem, který má nebo nemá míč pod kontrolou.
Komentář: k tomu snad není co dodat